Telgártská smyčka – Maďarsko – Tokaj

Telgártská smyčka – Maďarsko – Tokaj

Den druhý – Telgártská smyčka

Vzbudili jsme se do nepěkného zamračeného rána. Těžké mraky nevěstily nic dobrého a vypadalo to, že nám druhý den pěkně proprší.

Měli v plánu navštívit železniční zajímavost Telgártskou smyčku a Chramošský viadukt.

Telgártská smyčka je poměrně zajímavá železniční stavba, kdy vlak vjíždí ze stanice „Telgárt – penzión“ do tunelu vytesaného ve skále, aby se po několika minutách objevil o několik desítek metrů výše na železničním mostě a pokračoval dále přes Chramošský viadukt. Ve skále je totiž vytesán okruh o celkové délce 2,3 km na které vlak nastoupá 31 metrů.

Telgártská smyčka – Slovensko

Chramošský viadukt je kamenná stavba pocházející z 30. let minulého století. Je dlouhý necelých 114 metrů a tvoří jej 9 oblouků. K viaduktu je možno se podívat pohodlně pěšky, nedaleko vede silnice. Je krásnou dominantou údolí a určitě stojí za shlédnutí, pokud budete mít cestu kolem.

Chramošský viadukt – Slovensko

O kousek dál je také možno navštívit pramen řeky Hron.

My dále pokračovali po silnici přes obec Dobšiná a Demerská Poloma, kde jsme odbočili vlevo na silnici číslo 533 (mapa). Je to opravdu pěkná klikatá cesta, pro motorkáře pěkné svezení. Doporučuji ji zahrnout do plánu, pokud těmito místy budete projíždět.

Počasí se postupně vylepšovalo, sluníčko začalo postupně prosvítat mezi mraky a my už opouštěli Slovensko a mířili jsme k městu Tokaj v Maďarsku. Zdejší úrodný kraj je dobře znám tokajským vínem. 🙂 My se však chtěli civilizaci vyhnout a zakempovat to někde u rybníka, kde by byl klid a mohli jsme se vykoupat po celodenní cestě. Původní místo na mapě, kam jsem zapíchl špendlík a kde jsme chtěli přespat se ukázalo jako oplocený soukromý pozemek. Po docela dobré polní cestě jsme jej ale objeli a dostali se z druhé strany k naprosto luxusnímu tábořišti, kde krom dvou rybářů, kteří za chvíli odjeli, nebyl vůbec nikdo. Paráda! Ideální místo pro nás.

Tábořiště blízko města Tokaj – Maďarsko (mapa)

Já se rozhodl si jít zaplavat, Tomáš zase vyprat nějaké svršky. Jen jsem vstoupil do rybníka, bylo jasné, že toto žádné hluboké jezero nebude. Spousta bahna cca 75 cm pod hladinou a hnědá kalná voda. No ale když se člověk snažil a plaval u hladiny, bylo to docela OK. 🙂

A zbytek dne už byla jen pohodička – rozdělali jsme oheň, postavili naše kempové stoličky (bez nich už nikdy nikam nejedu, nebaví mne sedět na zemi), udělali večeři no a úspěšný den jsme oslavili pivem a doutníčkem. 🙂 Krásně je na tom světě…

Táboření poblíž města Tokaj - Maďarsko
Táboření poblíž města Tokaj – Maďarsko

Třetí den – přejezd Maďarsko – cíl Rumunsko